KLUB SENIORA"NADZIEJA"


 ul. ks. Popiełuszki 36 30-898 Kraków

Podmiot prowadzący: PZERiI Kraków - Podgórze,

Koło Terenowe Nr 1 w Dworze Czeczów

Kontakt telefoniczny przez Dwór Czeczówtel. 12 651 39 13 (pon. - pt. godz. 9.00 - 14.00) 

Założenia i cele: Działalność Klubu skierowana jest do osób dojrzałych, lubiących aktywny tryb życia, chcących spędzać czas w towarzystwie innych i dobrze się bawić. Z uwagi na położenie siedziby - Dwór Czeczów w Krakowie - Starym

Bieżanowie może skupiać także osoby niepełnosprawne, emerytów i inwalidów z sąsiednich osiedli Podgórza (Prokocim Nowy, Bieżanów Nowy).

Program Klubu jest realizowany we współpracy z Dworem Czeczów, dzięki czemu jego członkowie mogą korzystać bezpłatnie z wielu programów kulturalno-oświatowych.

 
Hymn Emerycki

słowa: B.Suchodolski / na melodię: „Jak długo na Wawelu”

 

Już przeszła wiosna życia

oraz lat pełnych kras.

A teraz nadszedł dla nas

złotej jesieni czas.

Ref. Niech żyją nam seniorzy

szacunek, chwała, cześć.

Niechaj im towarzyszy

pogoda, humor, pieśń.

 

Choć strzyka czasem w boku

i w piersi tchu nam brak.

Tak leci rok po roku

jesieni życia znak.

Ref. Niech żyją nam seniorzy...

 

Chcemy serdecznych twarzy

tam siostra, tam nasz brat.

A czasem nam się marzy

doczekać choć stu lat.

Ref. Niech żyją nam seniorzy...

 

Chociaż jesteśmy starzy

lecz w duszy młodość tkwi.

Uśmiech na naszej twarzy,

wesoło piosnka brzmi.

Re. Niech żyją nam seniorzy...

 

Komunikaty 

 ZARZĄDU KOŁA/KLUBU SENIORA „NADZIEJA”

 

1.18 stycznia (sobota) – występ w Związku Legionistów (na zaproszenie), charytatywny w Domu Spokojnej Starości

 

2. Koncert operetkowy "Od piosenki do musicalu"

19 stycznia 2014 (niedziela)

godz. 19.00

 

3. Tajemniczy Dwór (czytanie bajek)

Termin - 24 stycznia 2014 roku (piątek)

 godz. 18'00

 

4. Spotkanie Imieninowe

Termin imprezy - 29 stycznia 2014 roku (środa)

 godz. 16'00

 

 

 

Podsumowanie grudnia 2013 roku

 

W grudniu 2013 roku działania naszego Koła rozpoczęliśmy od wydarzenia specjalnej wagi jakim był występ naszych seniorów w Szpitalu Pediatrycznym w Prokocimiu (9.12) z odpowiednio przygotowanym na święto Mikołaja programem czytania bajek dla dzieci przewlekle chorych. Propozycję otrzymaliśmy od redaktorów radia ZET, co jeszcze mocniej nasze panie zmobilizowało. Największy udział w realizację programu miał kolega Jerzy Jamróz, znany wśród mieszkańców Bieżanowa ze swej działalności charytatywne. Jego zasługą było zebranie wśród naszych seniorów pieniędzy w takiej kwocie, że wystarczyła na zakup 50 paczek. Nasze panie były przebrane w postacie z bajek (Czerwony Kapturek, wilk, zajączki), były aniołki, a panowie w stroje krakowskie – zatrudnieni przy rozdawaniu prezentów pacjentom – dzieciom. W podzięce za całokształt imprezy mikołajowej, która bardzo się dzieciom podobała – na ręce pani przewodniczącej Koła Lucyny Wąsik dzieci przekazały – aniołka stróża jako symbolu wolontariatu naszego Klubu Seniora. Dyrekcja Szpitala doceniła nasz występ zapraszając naszych seniorów do przygotowania podobnego programu na Dzień Dziecka. Stworzenie odpowiedniego nastroju pokazują załączone zdjęcia. W ten sposób Bieżanów dał o sobie znać – całość bowiem nagrywana była dla radia i telewizji.

Natomiast 12 grudnia br zorganizowaliśmy tradycyjny Opłatek, w którym wzięli udział zaproszeni i sympatyzujący z naszym Kołem radni: przewodniczący Rady Dzielnicy XII Miasta Krakowa Zbigniew Kożuch, radna tej Dzielnicy Elżbieta Matykiewicz), przewodniczący Koła Przyjaciół Bieżanowa Zygmunt Szewczyk. Opłatki pobłogosławił zaproszony ksiądz Jan Noga stwarzając swoją modlitwą serdeczny i miły nastrój do składania sobie życzeń. Wcześniej Bieżanowskie Trubadurki przygotowały specjalny 40 – minutowy koncert słowno – muzyczny: wierszy o mowie zwierząt oraz piękny koncert pastorałek i kolęd. Stół chociaż skromny niż zwykle zadowolił chyba wszystkich swoją różnorodnością smacznych wypieków ciastkarskich, kapuśniaków, barszczu czerwonego (od Restauracji Magillo). Nad wystrojem gastronomicznym czuwała nasza koleżanka Krysia Tuchowska wspólnie z innymi seniorkami. Śpiewanie kolęd pod kierunkiem nowej akompaniatorki pani Beatki (organiściny) dało nam wiele satysfakcji i okazywania sobie szacunku. Z tej uroczystości także prezentujemy fotografie.

Cieszymy się, że mamy swój udział także w redagowaniu nowego miesięcznika osiedlowego „Bieżanów” - czasopisma bezpłatnego i kreującego dobre zwyczaje międzyludzkie, zbliżającego do dobrosąsiedzkiej pomocy i wzajemnego szacunku. W pierwszym numerze z listopada br ukazał się wywiad naszych seniorów Lucyny i Andrzeja Wąsików z bardzo znaną i sędziwą mieszkanką – Stanisławą Płaszowską, a w drugim z grudnia 2013 roku z wnuczką profesora i wieloletniego dyrektora Szkoły w Bieżanowie – Jana Sadkowskiego – Marią Niemiec. Zachęcamy do czytania kolejnych numerów w których ukażemy rozmowy ze znanymi i oddanymi pracy społecznej ludźmi: Janem Kruszeckim, Ludwikiem Jakubcem.

Stary rok 2013 kończyliśmy na zabawie sylwestrowej zorganizowanej przez Zarząd Koła, w której bawiło się 40 osób od 20'00 do 7'00 rano już w 2014 roku. Program zrealizowaliśmy na wzór mediów – największych telewizji. W ramach tego było krótkie podsumowanie sukcesów osiągniętych w mijającym roku, do których zaliczyliśmy: pozyskanie sprzętu komputerowego bezpłatnie dla członków Koła, występ na Festiwalu Klubów Seniora z całej Małopolski i zdobycie dyplomu oraz zaproszenie na przyszły rok, udane wycieczki krajoznawcze (Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, zamki i pałace w górach świętokrzyskich) i zagraniczna na Litwę (Wilno, Troki) oraz po Krakowie, w tym pięknie zorganizowany spływ statkiem po Wiśle do Tyńca, Mikołaj w Szpitalu Pediatrycznym dla dzieci przewlekle chore przez Bieżanowskie Trubadurki, czytanie bajek dla dzieci z Bieżanowa połączone z zabawą i konkursami. Stałym punktem programu w takich okolicznościach było także tym razem opowiadanie kawałów przez naszych seniorów, czytanie wierszy. Ale najważniejszą częścią nocy sylwestrowej była muzyka i tańce. O północy, kiedy wybiła godzina 12'00, zgodnie z ogólnopolskim odmierzaniem na naszym parkiecie także było liczenie sekund upływającego starego roku. Był przygotowany szampan i po wypicie spontaniczne składanie sobie życzeń. O sukcesie imprezy niech świadczy godzina jej zakończenia oraz piękne zdjęcia z zabawy sylwestrowej.

Zarząd Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów

Kraków, 02.01.2014 rok w Krakowie Bieżanowie Starym

 

 

 

Podsumowanie listopada 2013 roku

 

W listopadzie br w naszym Kole/Klubie Seniora najważniejszymi wydarzeniami były uroczystości rocznicowe – w dniu 11.11.2013 czciliśmy Narodowe Święto Niepodległości, a w dniu 13.11.2013 zorganizowaliśmy wystawę poświęconą z tej okazji Józefowi Piłsudskiemu. Tradycyjnie bogate były uroczystości Rocznicy Niepodległości. W godzinach przedpołudniowych w kościele parafialnym wzięliśmy udział we mszy świętej, potem w procesji pod pomnik oraz w złożeniu kwiatów w imieniu grona seniorów. Po południu w Dworze Czeczów odbyła się część artystyczna upamiętniająca 95 Rocznicę Odzyskania Niepodległości, liryczna i w podniosłym tonie. Nasz udział zaakcentowaliśmy jeszcze mocniej podczas uroczystości otwarcia wystawy plakatów i militarii w dniu 13.11.2013 roku. Wystawę zorganizowali nasi członkowie Bożena i Karol Gaworowie prezentując piękną kolekcję nawiązującą do Naczelnika Józefa Piłsudskiego. Udział w wystawie wziął Krystian A. Waksmundzki – Komendant Naczelny Związku Legionistów Polskich, który wygłosił okolicznościową prelekcję. Ważną częścią uroczystości były chóralne śpiewanie pieśni patriotycznych, które przygotowały nasze koleżanki z zespołu Bieżanowskich Trubadurek. Należy podkreślić wyjątkowo liczną obecność seniorów, ale też mieszkańców Bieżanowa. W załączeniu pokazujemy niektóre zdjęcia z tych dwóch odrębnych uroczystości.

Bardzo udane było też spotkanie w naszym Kole z okazji Andrzejków. Mimo że w Kole jest tylko jeden Andrzej (Wąsik), wszyscy bawiliśmy się wesoło i do późnego wieczora. Częścią zasadniczą przygotowaną przez Trubadurki był kabaret oraz świetny koncert z życzeniami, a na uwagę zasługuje fakt, że tym razem był to wokal, nie było akompaniamentu muzycznego. Są zdjęcia z zabawy andrzejkowej z dnia 7 listopada 2013 roku.

Nie zapomnijmy, że nasi seniorzy uczestniczyli w wieczorze muzycznym (27.11) z cyklu „Krystyna Tyburowska zaprasza” w Klubie Garnizonowym w Krakowie (drugi już w IV kwartale). Krakowska artystka śpiewaczka znów pokazała swój kunszt śpiewaczy, a wtórowali jej nowo zaproszeni soliści scen krakowskich. W koncercie wzięło udział ponad 30 osób, następny odbędzie się 15 stycznia 2014 roku.

W listopadzie też ukazała się Gazetka nowe wydawnictwo lokalne, w której zamieszczony jest wywiad z panią Stanisławą Płaszowską, którego udzieliła naszym seniorom Lucynie i Andrzejowi Wąsikom. Takie współredagowanie będziemy kontynuowali dla dobra mieszkańców Bieżanowa.

Podkreślmy też i to, że trwały przygotowania do występu naszych pań w ramach wolontariatu (09.12) – w Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu, gdzie będzie koncert i czytanie bajek dla dzieci zagrożonych i bardzo chorych. Z tej okazji przygotowaliśmy dla chorych 50 paczek ze słodyczami z pieniędzy spontanicznie zebranych przez naszych członków Koła/Klubu Seniora. Natomiast w dniu 12 grudnia br organizujemy tradycyjny Opłatek i liczymy na udaną imprezę.

 

 

Zarząd Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów

Kraków, 01.12.2013 rok w Krakowie Bieżanowie Starym

 

 

 

Podsumowanie października 2013 roku

 

 

 

            Relację z dokonań naszego Koła/Klubu Seniora w październiku br należy rozpocząć od największej uroczystości jaką podjęliśmy już 1 dnia miesiąca, a którą było uczczenie 35 rocznicy pontyfikatu papieża Polaka – Jana Pawła II. Na tą uroczystość złożyły się: okolicznościowy koncert naszego zespołu Bieżanowskie Trubadurki, piękna dekoracja, wysoka frekwencja naszych członków. Oczywiście jak zawsze mogliśmy liczyć na koleżankę Bożenę Gawor, która wymyśliła oprawę sceniczną i poświęciła temu własny czas. Szkoda tylko, że nie dopisali zaproszeni goście. Po części religijnej i z serca płynącej nas wszystkich rozpoczęło się spotkanie integracyjne połączone z imieninami. Także w tej części rej wodziły Trubadurki wykonując bardzo piękny koncert życzeń dla licznej rzeczy solenizantów. To rozgrzało atmosferę i pobudziło do zabawy. Oczywiście był poczęstunek, napoje i rozmowy o których gdyby nie nasz Klub Seniora nie byłoby mowy. Zamieszczamy pamiątkowe zdjęcia z uroczystości.

 

           Możemy się też pochwalić aktywnością we współpracy z DK w Dworze Czeczów. W dniu 11 października br. nasze panie przygotowały dla dzieci w wieku przedszkolnym pokaz czytania bajek (m.in. o Kopciuszku, Czerwonym Kapturku) wraz z konkursami i nagrodami. Było liczne grono dzieci, a po czytaniu była spontaniczna zabawa prowadzona przez seniorów, w której wyróżniała się koleżanka Basia Mazurek będąca prawdziwym wodzirejem imprezy. Są zdjęcia z zabawy dziecięcej. Już dziś zapraszamy wszystkie dzieci z Bieżanowa i nie tylko na równie ciekawy Tajemniczy Dwór (czytanie bajek) w dniu 15 listopada 2013 roku o godz. 17'00. Drugim takim programem w ramach inicjatyw lokalnych jest włączenie się seniorów w tzw Dworskie Centrum Wolontariatu, do którego przystąpiły koleżanki Aleksandra Palka, Anna Wójcik i Czesława Stojek oraz Jerzy Jamróz. W dniach 8, 17, 22 i 24 października br wzięli oni udział w spotkaniach szkoleniowych - ABC wolontariatu i Motywowanie, wspieranie, towarzyszenie - dlaczego warto zostać wolontariuszem, model funkcjonowania Centrum Wolontariatu. W listopadzie br będziemy kontynuowali szkolenie w zakresie wolontariaty (5, 12, 19 i 26.11) w problematyce bardziej zaawansowanej i pomocnej w pracy charytatywne.

 

            Ważną i nową inicjatywą podjętą przez Zarządu Koła/Klubu Seniora było uruchomienie na okres jesienny i zimowy nowego cyklu nazwanego Kinomaniak, a polegającego na wspólnym chodzenia do kina – Bonarka Cinema City. Zaliczyliśmy już dwa filmy z tego cyklu: DIANA (15.10) i WAŁĘSA.CZŁOWIEK Z NADZIEI (29.10) w licznym gronie (odpowiednio 25 i 26 osób). Myślimy, że w listopadzie zainteresowanie będzie jeszcze większe tym bardziej, że mogą z nami chodzić do kina członkowie rodzin i sympatyzujące z nami osoby, niekoniecznie emeryci i renciści (wstęp po cenach ulgowych 14 zł/os.).

 

            Bardzo akceptowanym przez naszych uczestników był wieczór muzyczny z cyklu Krystyna Tyburowska zaprasza w Klubie Garnizonowym w Krakowie. Znana wszystkim artystka śpiewaczka zaprezentowała wraz z innym solistami i duetami przepiękne arie z oper i operetek. Sama artystka obdarzona jest wspaniałym głosem, o doskonałej technice wokalnej, a jej głos pełny ekspresji. Zresztą wspaniale śpiewali też inni artyści: Sylwia Lorens, Milena Walosik, czy Michał Kutnik. Na następny wieczór z Krystyną Tyburowską zapraszamy w dniu 27 listopada 2013 roku (środa, godz. 18'00).

 

            Podkreślmy też inicjatywę naszej pani przewodniczącej, dzięki której będziemy mogli od miesiąca stycznia 2014 roku chodzić do teatru GROTESKA na sztuki teatralne znajdujące się w repertuarze dla dorosłych (np. Mistrz i Małgorzata), kabarety literackie (np. Jeszcze nie pora nam spać), monodramy (np. Lataj z Krystyną), spektakle muzyczne (np. Kobiety kontratakują). Ten kierunek będziemy preferować jako przyjazny seniorom i nie drogi (większość oferowanych nam imprez będzie nas kosztować 50 % ceny normalnej).

 

 

 

 

 

 

 

  Zarząd Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów  w Krakowie Bieżanowie Starym

 

 

Podsumowanie sierpnia i września 2013 roku

 

 Tradycyjnie już w sierpniu nasze Koło/Klub Seniora ma wakacje, stąd i program działania realizowany jest w ograniczonym zakresie. W tym czasie odbywały się próby naszego zespołu wokalno - muzycznego Bieżanowskie Trubadurki przed konkursowym występem w Bartkowej k/Rożnowa w dniach 3 – 5 września 2013 roku. Natomiast w dniu 8 sierpnia (czwartek) zorganizowaliśmy dla 8 osób wycieczkę autokarową do Białki Tatrzańskiej – do wód termalnych. Wrażenia były bardzo pozytywne.

 W miesiącu wrześniu br. program realizowaliśmy dynamicznie i atrakcyjnie dla naszych seniorów. Już 1 września 8 osób skorzystało z propozycji wycieczkowej do Zakliczyna na „Dzień Fasoli”. Można było podziwiać tamtejsze tradycje i kulinaria. Humory popsuła nieco deszczowa pogoda. 

Wielkim sukcesem naszych seniorek z zespołu Bieżanowskich Trubadurek zakończył się udział udział w I Przeglądzie Zespołów Scenicznych „Starsi Panowie Dwaj” w Bartkowej k/Rożnowa. Uzyskanie dyplomu za dokonania teatrzyku dla dorosłych nie było łatwe zważywszy, że wzięło w nim udział 15 zespołów teatralnych, z których kilka miało spore doświadczenie i obycie sceniczne. Nasze seniorki jednak nie dały się konkurencji. Warto przy tym zaznaczyć, że konkurs zorganizowany został pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego i trzeba było spełnić szereg kryteriów. Wspomnienie z Bartkowej wyraziła jedna z uczestniczek – Danusia Tercjak pisząc radosny wiersz.

 

Sprawa bowiem jest ciekawa, aż zazdrości nam Warszawa,

 Bo to w Małopolsce było, powiem co się tam zdarzyło.

 Niedaleko od Rożnowa, gdzie miejscowość jest Bartkowa,

 Gdzie Jezioro, pola, lasy, przybyliśmy jak na wczasy.

 Może wczasy to nie były, jednak trzy dni wystarczyły,

 By poczuć się wyluzowanym, rozbawionym, roześmianym.

 Kabaretów co niemiara, a każdy się mocno stara,

 Żeby śmiechu było wiele, bo duch młody w starszym ciele.

 Atmosfera, więc wspaniała do występów zagrzewała,

 Przedstawienia się udały, dowcip oraz płęte miały.

 Tu harmonia, tam gitara, przy ognisku tańczy wiara,

 Wokół ciągle pieśń rozbrzmiewa, tam śpiewały nawet drzewa.

 A na drugi dzień występy, każdy czuł się trochę spięty,

 Lecz gdy one się odbyły, luźne chwile nastąpiły.

 Po kolacji w dużej sali, zawodowcy koncert dali,

 Wielka uczta to dla ducha, gdy się takich głosów słucha.

 Więc oklaski, duże brawa i zaczyna się zabawa,

 Czyli współczesna kultura – didżej i aparatura.

 Przebojowe miał nagrania – do tańczenia i śpiewania,

 Bawiono się z całej mocy, prawie do samej północy.

 W dniu ostatnim wolny czas, do kawiarni albo w las,

 Albo statkiem po jeziorze, każdy co chce robić może.

 A do tego słonko praży, więc uśmiechy są na twarzy,

 Radość i zabawę mamy, jeszcze dyplom odbieramy,

 Jeszcze szampan się poleje, tak się dobrze tutaj dzieje.

 Dziękujemy gospodarzom, co tak serdecznością darzą,

 Po królewsku nas gościli, a do tego jacy mili !

 Pozostaną nam wrażenia, znajomości i wspomnienia,

 Tak ogólnie to już wiecie, a co w naszym kabarecie ?

 Bajki, wróżba oraz Helka, oj radocha była wielka,

 Jedna Basia nam zagrała, druga Basia czadu dała.

 Kształt tak obfite miała – pół estrady zasłaniała,

 Tak do Oli się mizdrzyła wielkim biustem ją miażdżyła.

 A do tego te podskoki, można było zrywać boki,

 Dostałyśmy duże brawa, bo był humor i zabawa.

 Nasza Frania też wiedziała, co w koszyczku ukrywała,

 Więc ściskała butelczynę, mając przy tym błogą minę.

 Żołądkówka się przydała na zabawie nas rozgrzała,

 Nastrój bowiem był bombowy, trunek przecież szedł do głowy.

 A że Frania śpiewać musi, bo jak nie to się udusi,

 Jeszcze innych zwerbowała, do trzeciej nad ranem śpiewała.

 Cóż, zleciały nam te chwile, wspominać będziemy mile,

 Bo tak fajnie tam się działo, że wyjeżdżać się nie chciało.

 Ale wszystko się skończyło – do Krakowa się wróciło,

 Lecz nadzieję taką mamy, że tam jeszcze się spotkamy !

 

Z kolei 9 września (poniedziałek) odbyliśmy z przewodnikiem planowaną wycieczkę w ramach cyklu Poznaj swoje miasto – trasą od kościoła św. Anny do kopca Kościuszki. W bogatym programie zwiedziliśmy Uniwersytecką Kolegiatę św. Anny uchodzącą za jedną z najpiękniejszych budowli barokowych. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz św. Anny, pędzla Jerzego Siemiginowskiego, figury świętych po bokach (św. Stanisław i św. Wojciech), który wyrzeźbił Fontana w 1701 roku. Potem zwiedziliśmy kościół Reformatów św. Kazimierza – patrona Litwy wraz z jego historią o katakumbach i drodze krzyżowej. Kolejnym miejscem był klasztor Norbertanek i kościół Salwatora, po drodze na kopiec Kościuszki. Doznane wrażenia widać na załączonych fotografiach.

 Tradycyjne spotkanie integracyjne połączone z imieninami odbyło się w dniu 11 września br. w którym rej wodziły Trubadurki składając solenizantom przygotowane życzenia imieninowe oraz wyśpiewując im wybrane piosenki. Oczywiście był poczęstunek, napoje i zabawa. Są pamiątkowe zdjęcia z uroczystości. 

 24 września br. zwiedzaliśmy zamki i pałace w Górach Świętokrzyski. Trasa zaczynała się od Łoniowa gdzie zachował się pałac hrabiów Moszyńskich – potomków hrabiny Cosel i króla Augusta II. Drugim miejscem był pałac hrabiów Tarnowskich w Dzikowie, z przepięknie zachowanymi wnętrzami pałacowymi (biblioteka, gabinet antyczny, kaplica, pokoje biały i żółty oraz sala sejmowa z galerią portretową). Kolejnym był zamek Leszczyńskich w Baranowie Sandomierskim słusznie nazywany Małym Wawelem. Podziwialiśmy komnaty i salony, wielką salę portretową królów polskich, galerię tylmanowską z panoramami najpiękniejszych miast włoskich. Z kolei w Klimontowie – prywatnym mieście Ossolińskich podziwialiśmy kościół św. Józefa ufundowany przez kanclerza wielkiego koronnego Jerzego Ossolińskiego. Końcowym etapem był zamek „Krzyżtopór” w Ujeździe – największy bastionowy zamek polski w XVII w. Warto to wszystko było zobaczyć i podziwiać. Są zdjęcia z bogatej wycieczki.

 Kończąc podsumowanie ostatnich dwóch miesięcy przypominamy seniorom o uruchomieniu przez Zarząd Koła/Klubu Seniora nowego programu na wieczory jesienne i zimowe pod nazwą „Kinomaniak” w ramach którego co dwa tygodnie będziemy brali udział w spektaklach filmowych w Cinema City – Bonarka. Na pierwszy rzut idą dwa filmy: Diana – 15.10 i Wałęsa. Człowiek z nadziei – 29.10.2013 roku. Prosimy śledzić naszą stronę internetową celem korzystania z atrakcyjnej/taniej naszej oferty. Ewentualny kontakt tel. 12 657 46 89 lub 607 228 900.

  Zarząd Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów

Kraków, 03.10.2013 rok w Krakowie Bieżanowie Starym

 

     

    

    

   

    

    

   

 

 

Podsumowanie czerwca i lipca 2013 roku

 

 W miesiącu czerwcu 2013 roku nasze Koło/Klub Seniora skupiło się na dwóch tematach. Po pierwsze dobrym przygotowaniu Zespołu Bieżanowskie Trubadurki do występu w koncercie życzeń, który zaplanowano na 3 lipca br.(zaangażowanych było 16 osób, próby odbywały się cotygodniowo). Po drugie partycypowaliśmy w wydaniach lokalnych gazet pisząc artykuły o działalności Klubu Seniora – do Płomienia nr 3/154 z dnia 16 czerwca br. (gazeta parafialna) oraz do magazynu dzielnicowego Dwunastka nr 3 z czerwca br. (rok XVIII). W tym ostatnim opublikowano artykuł pana Stanisława Kumona, który bardzo ciepło wyraził się o występach naszego zespołu wokalnego w uroczystościach kończących Jubileusz 800 – lecia Bieżanowa, XII Dni Bieżanowa oraz z okazji dorocznego święta 25 – lecia sakramentu małżeńskiego, które zorganizowała parafia w Bieżanowie dla par obchodzących piękny jubileusz.

 

Natomiast z całą energią i potencjałem przystąpiliśmy do realizacji programu miesiąca lipca 2013 roku. Już 1 lipca br odbyliśmy wycieczkę autokarową następującym szlakiem: Muzeum Chleba w Radzionkowie – Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – Bazylika Matki Boskiej w Piekarach Śląskich. Zwiedzanie Muzeum Chleba rozpoczęliśmy od projekcji filmu „Chleb” - był to opis historii chleba, jego pochodzenia i tradycji z nim związanych, a także pokazany proces produkcji pieczywa. Mieliśmy okazję uczestniczyć samodzielnie w warsztatach z ciastem - w formowaniu plecionek. Na zakończenie zwiedzania mogliśmy odebrać smacznie wypieczone, a wcześniej przygotowane przez każdego z nas – własne wypieki. Po muzeum oprowadzał nas sam inicjator – jego twórca Piotr Mankiewicz, który zaraził nas swoją pasją i zbieractwem różnych eksponatów, ciekawostek. Mimo iż muzeum otwarto w dniu 26.04.2000r. (udział wziął wicepremier Leszek Balcerowicz) stanowi prawdziwy skansen różnych ciekawostek – narzędzi, naczyń i sprzętu z różnych dziedzin, które zostały dzięki panu Mankiewiczowi pozyskane i w ten sposób zachowane dla pokoleń. Na koniec mieliśmy jeszcze prelekcję Mankiewicza nt szacunku do chleba oraz pokaz zebranych eksponatów i każdy z nas mógł się popisać wiedzą – pamięcią skąd pochodzą, jakie ich było przeznaczenie i jak je pozyskano. Zdjęcia obrazują nasz zachwyt nad pozornie wydawałoby się mało znaczącą kolekcją, a w rzeczywistości godne polecenia miejsce wzbogacenia kultury i obyczajów.

 

Następnym etapem wycieczki była Zabytkowa Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach – nieco inna jak nasza kopalnia soli w Wieliczce. Zwiedzanie Kopalni Srebra odbywało się w podziemnych korytarzach położonych 40 m pod powierzchnią ziemi, gdzie przez cały rok panuje stała temperatura ok. 10 C. Długość trasy : 1740 m, w tym przepływ łodziami : 270 m. Zwiedzanie odbywało się w grupach z przewodnikiem. Po zjechaniu szybem „Anioł” weszliśmy w labirynt chodników i komór: srebrnej, zawałowej, niskiej. Potem był szyb „Szczęść Boże”, a kończyliśmy pieszą wycieczką przy szybie „Żmija”, aby ponownie wyjechać wspomnianym już szybem „Anioł” na powierzchnię. Zwracano nam uwagę odtworzone w stanie pierwotnym stanowiska pracy gwarków, pozostawione narzędzi oraz sterty urobionej rudy ołowiowej ( wszystko z wieków XVII i XIX). Poszczególne fragmenty komór eksponowane są poprzez wykorzystanie efektów świetlnych. Na stojakach zawieszono górnicze kaganki. W części centralnej komory znajdują się drewniane wózki z końca XVIII wieku z załadowanym urobkiem. Przeszliśmy obok figury św. Barbary, patronki górników. Schodząc niżej znaleźliśmy się na przystani chodnika wodnego, którym przepłynęliśmy łodziami do trzeciego szybu zwanego „Żmiją”. Warto wspomnieć, że przed zjazdem poznaliśmy wizualizację całej kopalni stąd lepsze nasze przygotowanie na wstępie zwiedzania. Także w tym miejscu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.

 

Ostatnim już etapem wycieczki było zwiedzanie bazyliki NMP w Piekarach Śląskich pod kierunkiem wspaniałej przewodniczki, która opowiadała o historii i tworzeniu się kultu maryjnego z taką pasją, że wszyscy słuchali z przejęciem narracji. Wizerunków Pani Piekarskiej jest co najmniej kilka, wierni od stuleci nazywają Ją różnymi imionami i tytułami, przeszła burzliwą historię ikona MB. Jedno jest pewne od wieków Ślązacy przychodzą do Maryi ze swoją codziennością. Proszą i dziękują za łaski, nierzadko cuda. Zapewniają o swojej wierności. I słowa dotrzymują. Widać to szczególnie podczas pielgrzymek stanowych: mężczyzn w maju i kobiet w sierpniu. Mówi się, że tysiące pielgrzymów zdążających do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej to znak Kościoła żywego. W te dni Śląsk zamiera i w ciszy wsłuchuje się w głos płynący z Piekar Śląskich – duchowej stolicy Górnego Śląska. Bo jak głosili w XVIII wieku tutejsi duchowni, to miejsce szczególne, wybrała je Matka Boża. Są też fotografie z pobytu w Piekarach Śląskich.

 

W dniu 4 lipca br. spotkaliśmy się tradycyjnie na imieninach wielu z nas, a koncert życzeń dały nam świetnie przygotowane Bieżanowskie Trubadurki. Imieniny obchodzili: Lucyna Wąsik – przewodnicząca Koła/Klubu Seniora, małżeństwo Kruszeccy: Władysława i Jan, Władysław Tam i Wójcik, Małgosia Turecka, Wiesia Staniszewska, Jolanta Paliś, Jasie: Adamczyk i Oślizło, Paulina Nowak, Stanisława Herod, Zosie: Szymkowska i Traczyk oraz Lucyna Kozłowska. Wszyscy bawili się doskonale, a humory dopisywały, nikt nie wyszedł smutny lub niezadowolony. Są fotografie z uroczystości.

 

20 lipca 2013 roku odbyliśmy atrakcyjną wycieczkę statkiem „Legenda” po Wiśle do Tyńca w rekordowej liczbie uczestników 59 osób. Przez całą trasę od Wawelu po przystań w Tyńcu bawiliśmy się i podziwiali mijane miejsca tak bliskie Krakowianom – od Zwierzyńca, Salwatora, pałacu Szyszko-Bogusza w Przegorzałach, klasztoru Kamedułów na Bielanach. Niezapomniane wrażenie zrobił na nas spływ śluzą – bardzo bezpieczny i w dobrym miejscu wybudowany. W oczekiwaniu na jej uruchomienie można było podziwiać przejeżdżające samochody wybudowaną obwodnicą. Natomiast Opactwo Tynieckie przywitało nas piękną słoneczna pogodą i możliwością zobaczenia pamiątek wewnątrz klasztoru. Opowiadał o nich przeor klasztoru. Powrót był równie udany, a na koniec mogliśmy zjeść smaczny obiad tradycyjnym zwyczajem. Zdjęcia potwierdzają zadowolenie naszych wycieczkowiczów. W trakcie rejsu nasze koleżanki Lodzia Tam i Danusia Tercjak „na gorąco” opisały swoje wrażenia i odczytały naszym uczestnikom, wzbudzając ogólny aplauz. Oto ich treść:

 

Autor: Danuta Tercjak – tytuł wiersza „Parostatkiem w wielki rejs”

 

 Wisło modra, Wisło szara, gdzie tak smętnie płyniesz,

Płyną z tobą emeryci, co w „Legendzie” są ukryci.

Pod pokładem, na pokładzie, zwartą grupą w pełnym składzie,

Cieszą się jak małe dzieci – statek płynie słonko świeci,

Bo jak każe nam tradycja – pogoda udana,

Szykowali się ludziska od wczesnego rana.

 

Andrzej z tuby głośno woła: patrzcie ludzie dookoła !

Posłuchajcie co mijamy – więc lekcje historii mamy.

Już Opactwo zwiedziliśmy, rozgrzeszenie dostaliśmy,

Wracam z Tyńca do Krakowa, prawie święta, prawie zdrowa.

Jeszcze czekam na pirata, choć „persona to non grata”,

Bo gdyby się coś trafiło, toby i bez grzechu było.

 

Dobry nas obiadek czeka, ja już czuję go z daleka,

Zatem życzę Wam smacznego i dalszego dnia miłego !

Autor: Leokadia Tam – tytuł wiersza „Na Wzgórzu Tynieckim”

Klasztor Benedyktynów biały, na wzgórzu wzniesiony,

Nad Wisłą w dole płynącą wśród drzew położony.

Na górze klasztor, na dole – wieś Tyniec,

Na horyzoncie widać Kraków, który w oddali ginie.

Stojąc na górze, patrząc przed siebie – widzisz Bielany,

A na Bielanach drugi klasztor z kamedułą u bramy.

Dwa klasztory na przeciwległyuch wzgórzach położone,

Jak dwa białe gołębie nad Wisłą zawieszone.

Spokój i cisza te dwa klasztory otacza,

A dewizą zakonów – modlitwa i praca. 

 

 Kończąc podsumowanie ostatnich miesięcy przypominamy seniorom o konieczności wcześniejszego zgłoszenia udziału w wycieczkach organizowanych we wrześniu: w dniu 9.09 (poniedziałek) trasą krakowską od kościoła św. Anny do kopca Kościuszki, z posiłkiem na zakończenie (zbiórka o godz. 10'00 pod kościołem, a zakończenie ok. godz. 15'00) oraz w dniu 24.09 (wtorek) autokarem po zamkach i pałacach (Łoniów, Baranów Sandomierski, Klimontów i Ujazd – Krzyżtopór) – są jeszcze wolne miejsca. Kontakt tel. 12 657 46 89 lub 607 228 900. Zmianie uległ termin spotkania integracyjnego połączonego z imieninami z uprzedniego 2.10.br na 4.09.2013 roku, jak zwykle o godz. 16'00 (!!!).

 

     

   

    

      

     

   

 Zarząd Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów

Kraków, 04.08.2013 rok w Krakowie Bieżanowie Starym

 

 

 

 

 

MAJ 2013

 Podsumowanie maja 2013 roku

             Miesiąc maj br. obfitował w ważne i historyczne wydarzenia. W dniach 7 – 10 maja 2013 roku udaliśmy się wycieczką autokarową na Litwę, którą nazwaliśmy „Wileńszczyzna – smak Kresów”. Zdecydowana większość z nas wybrała się w te strony nie bez obaw czy podoła, wytrwa i czy zapadnie ona w pamięci, w końcu jesteśmy już w zaawansowanym wieku. Jednocześnie prawie wszyscy, mimo wieku nie odwiedzała naszych historycznych rejonów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. I powiedzmy sobie nikt się na pewno nie zawiódł. Dodatkową atrakcją była bogata trasa podróży i zwiedzania na terenie Polski płn. wschodniej. W drodze na Litwę zatrzymaliśmy w Sokółce, znanej z objawionego cudu eucharystycznego (12.10.2008). Piękne słowa na ten temat wygłosił miejscowy ks. Dariusz Tomkiel. Dodatkowo obejrzeliśmy nakręcony przez telewizję TRWAM film z tego wydarzenia. Dalszym etapem podróży było zwiedzanie meczetu w Bohonikach pod kierunkiem przewodnika imama Aleksandra Bazarewicza. Wygląd i historia meczetu – świątyni islamskiej zrobiła wrażenie, zwłaszcza że kultura tatarska jest w naszych stronach unikatem. A potem już było upragnione, piękne Wilno, gdzie zgodnie z programem i wyznaczoną trasą przez panią przewodnik (kiedyś studiowała w Krakowie na UJ – stąd sentyment do nas Krakusów) zwiedzaliśmy cuda architektury, zabytki i obiekty sakralne budzące w nas Polakach dumę. Zwiedzanie zaczęliśmy od perełki wileńskiej - kościoła św.św. Piotra i Pawła, którego wnętrza biją na głowę wszystkie poznane dotychczas dzieła architektury sakralnej, nawet Włochy nie mogą pochwalić się takim wystrojem, rzeźbą i kolorytem (przejmująca biel). Potem był cmentarz na Rossie gdzie każdy Polak winien oddać pokłon naszym bohaterom i patriotom, bowiem tamże znajdują się grób matki J. Piłsudskiego i jego serce, groby Syrokomli, ojca i ojczyma Juliusza Słowackiego, Lelewela i filomaty O. Pietraszkiewicza i wiele innych cennych pięknych nekropolii. Pewną osobliwością były wiersze deklamowane przy grobie matki J. Piłsudskiego przez Irenę Bołądź, która ma już 84 lata, a pamięć u niej niesamowita. Trzecim miejscem jakże z naszą przeszłością związanym była kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej, gdzie trafiliśmy na odprawiane nabożeństwo dla niepełnosprawnych, stad była okazja przystąpienia do komunii świętej. Taką, wierną kopię obrazu mogliśmy oglądać w Polsce w drodze powrotnej w Skarżysku Kamiennej – w kościele i kaplicy pw Matki Boskiej Ostrobramskiej. Cała starówka Wilna robi wrażenie – jej zaułki, gdzie niegdyś mieszkali Mickiewicz, Kraszewski, Słowacki, cerkiew św. Ducha, unicka cerkiew św. Trójcy, kościół św. Kazimierza – nb patrona Litwy, pałac prezydencji, ratusz i plac ratuszowy, katedra wileńska, czy też Uniwersytet Wileński. To wszystko dane nam było oglądać i słuchać pod kierunkiem wspaniałej pani przewodnik Anety.

            Na drugi dzień pobytu na Litwie zwiedzaliśmy zabytki kultury karaimskiej idąc w kierunku ostatecznego celu jakim był zamek trocki na wyspie. Nie straszne były piętra i schody, każdy chciał zobaczyć piękny zamek. Nigdy nie zapomnimy wieczorku z grillem i śpiewami, kawałami, po prostu polską atmosferę w Trokach – po kolacji.

            W godzinach południowych ruszyliśmy w drogę powrotną do kraju zwiedzając najpierw w Hajnówce sobór św. Trójcy (ciekawy rys historyczny ks. Marka Jurczuka), natrafiając na moment ćwiczącego chóru, przygotowującego się do Festiwalu Muzyki Cerkiewnej. Tylko podziwiać, że bez akompaniamentu śpiewali cudownie i melodyjnie. Nie mogliśmy pominą Białowieży i chociaż nie spotkaliśmy żubrów to nie omieszkaliśmy pospacerować nad stawami, w ciszy narodowego parku białowieskiego. Będziemy pokazywać dzieciom i wnukom, gdzie dotarliśmy, jak daleko, kilka kilometrów od granicy z Białorusią. W tym samym dniu zakwaterowaliśmy się w klasztorze w Siematyczach i to miejsce również będziemy wspominać z łezką w oku, bo siostry ugościły nas nadzwyczajnie. Niestety rankiem trzeba było wracać, lecz była jeszcze Grabarka – góra św. dla prawosławnych jak nasza Częstochowa. Mogliśmy zwiedzić cerkiew, miejsce krzyży oraz cudowne źródełko. Aby się wzmocnić przed Trasą na Kraków, mieliśmy wspaniały obiad w Mińsku Mazowieckim i krótki postój w Skarżysku Kamiennej jak mowa wyżej na modlitwę i krótkie jeszcze wspomnienie czego dokonaliśmy w ciągu 4 dni wycieczkowych. Przez cały czas służyła nam piękna, słoneczna pogoda, niestety trzeba było wracać do codzienności. Potwierdzeniem tych wszystkich wydarzeń są załączone zdjęcia. Swoje wrażenia z wycieczki na Kresy opisała koleżanka Lodzia Tam w wierszu pt. Wspomnienia z Litwy.

                        Litwo, Litwo zielona,

                        Litwo dobrych ludzi.

                        Ciebie poeta wysławiał,

                        W prostych słowach do ludzi.

                                   Gdzie ludzie są nam życzliwi,

                                   Gdzie pielęgnuje się polską mowę.

                                   Gdzie w Wilnie Matka Boska,

                                   Spogląda z góry łaskawie.

                        Jeziora wśród lasów zielonych,

                        Błyszczące jak lustra w trawie.

                        Skromne domy drewniane,

                        Szyby w białej oprawie.

                                   Dobry chleb, dobre słowo,

                                   Od ludzi otrzymane.

                                   Będą w naszych wspomnieniach,

                                   Te dni słońcem zalane.

            W dniach 24 – 26 maja 2013 roku mieliśmy sposobność uczestniczyć w kilku uroczystościach związanych z zakończeniem trwającego rok – Jubileuszu 800 – lecia Bieżanowa. W dniu 24 maja br. w galerii Dworu Czeczów odbył się wernisaż poplenerowej wystawy obrazów, których autorami są artyści, którzy ulegli urokowi Bieżanowa: Maria Tomal, Urszula Mosur - Nowak, Anna i Ryszard Osieccy, Jerzy Ziemowit Podkowa, Tadeusz Kwaśnik, Jan Stopczyński, Aleksander Skotarczak oraz Zbigniew Palka – komisarz wystawy i zarazem członek Klubu Seniora. Nasz organizator wystawy „Byłem i jestem”, że zacytuję napisał na stronie internetowej „..Tak więc obraz jest swoistą kapsułą czasu - potrafi zachować a także przywoływać wyjątkowość minionych zdarzeń. Właśnie dlatego obraz to swoista jedność czasu, tego byłego  i obecnego.”. Z tym właśnie trzeba się zgodzić. W dniu 25 maja br nasze Bieżanowskie Trubadurki z okazji jubileuszy 25 sakramentu małżeńskiego 4 bieżanowskich par dały piękny koncert, który chyba wszystkim się podobał i podniósł rangę tej uroczystości. Z kolei w dniu 26 maja br. zespół ten dał koncert pt. Nasza Matka, wchodzący w skład programu kończącego Dni Bieżanowa i związanego z nimi Jubileuszu 800 – lecia Bieżanowa. Warto odnotować, że po tym koncercie w części oficjalnej przedstawiciele samorządowi wręczyli 7 seniorom z Klubu Seniora medale 800 – lecia: Lucynie i Andrzejowi Wąsikom, Bożenie Gawor, Czesławie Stojek, Krystynie Tuchowskiej, Annie Wójcik oraz Genowefie Wójcik. Jest to dobrym znakiem i wskazówką dla ich pracy i zaangażowania. Mamy też zdjęcia z tych uroczystości.

            Miesiąc maj kończyliśmy 29 maja br. tradycyjnym spotkaniem integracyjnym połączonym z imieninami, w którym niezmordowane Bieżanowskie Trubadurki dały koncert dla pokrzepienia serc solenizantów. Imieniny obchodziły: Zosie Cisowska, Czarniewska – Gawor, Kaczmarczyk, Kugiel, Madej, Helenka Gawor, Aleksandra Małek, Marysia Wykupil i Zbigniew Palka. Jednocześnie trwały przygotowania do następnej wycieczki z cyklu Poznaj swój kraj zatytułowanej – Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach i Bazylika Matki Boskiej w Piekarach Śląskich, która odbędzie się 1 lipca 2013 roku (poniedziałek). Zbiórka na parkingu przy kościele o godz. 6'00 rano, a także na wycieczkę z cyklu Poznaj swoje miasto – płynąc statkiem po Wiśle do Tyńca wraz ze zwiedzaniem klasztoru Benedyktynów w dniu 20 lipca 2013 roku (sobota) – zbiórka przed 8'30 na przystani pod Wawelem.

                  Cały miesiąc niektórzy seniorzy ćwiczyli fitness pod kierunkiem Danuty Król, a także uczestniczyli w zajęciach kursu komputerowego.

 Zarząd Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów

Kraków, 30.05.2013 rok w Krakowie Bieżanowie Starym

 

    

    

    

    

   

   

    

 

 

KWIECIEŃ 2013

 

 

 

            Jeszcze początkowy, zimowy kwiecień 2013 roku rozpoczęliśmy od prelekcji popularnej w naszym środowisku dziennikarki Bogny Wernichowskiej zatytułowanej „Wędrówki Galicjan – opowieści o wędrówkach naszych pradziadków” (10.04). W ten sposób można było poznać szlaki turystyczno – wypoczynkowe mieszkańców naszego grodu. Ulubionymi miejscami w Krakowie były Planty, gdzie można było spacerować wokół starego miasta na dystansie 6 km, a także Salwator, Kleparz i kochane Błonia. Popularne były wypady do Krzeszowic, a dalej do Wiśnicza, Zakliczyna, także Zakopanego - od czasu rozpropagowania miejscowości przez Tytusa Chałubińskiego. Z opowieści tej można było wyciągnąć wnioski, że nie tylko dziś w modzie były wyjazdy na łono przyrody, może tylko nie każdego było na to stać.

 

            Już następnego dnia (11.04) odbyliśmy wycieczkę do Muzeum Archeologicznego. Mało kto z nas liczył na tyle wrażeń i wszyscy wychodziliśmy przejęci historią Egiptu (mumie, gadżety w sarkofagach królów egipskich, wyroby z kruszców i metali szlachetnych) i podziwiając Polaków walczących na frontach II wojny światowej, że mogli tyle zdobyć dla naszych rodaków odkupując eksponaty od tamtejszej ludności, zachowując w ten sposób część prawdy o tym bogatym królestwie. Byliśmy zauroczeni pamiątkami średniowiecznego Krakowa (wizerunek przodków), prezentacja narzędzi ich pracy, uzbrojenia wykorzystywanego na przestrzeni wieków oraz ubiorów, biżuterią czy elementami używanymi przez kobiety w codziennej toalecie. Na końcu poznaliśmy miejsce kaźni wielu patriotów, którzy zazwyczaj przetrzymywani w więzieniu św. Michała – ginęli z rąk austriackich i niemieckich oprawców. Może znalazły się też osoby – mimo starszego wieku – nie mające wyobrażenia, że w tym miejscu było tak okrutne więzienie.

 

Nasze wrażenia licznych uczestników wycieczki pięknie zebrała i upamiętniła koleżanka Danusia Tercjak w wierszu pt. Wreszcie wiosna.

 

Wreszcie wiosna zawitała, długą zimę zażegnała.

 

            My Seniorzy już gotowi, cykl wycieczek miejskich wznowić

 

            Na Poselską przybyliśmy, tam muzeum zwiedzaliśmy,

 

            które mówi o człowieku z prehistorycznego wieku,

 

            eksponaty tam ciekawe, wzbogaciły też wystawę

 

            o Egipcie bardzo starym - dziwne rzeczy nie do wiary,

 

            że te mumie wytrzymały, tyle przecież lat przetrwały.

 

            Potem druga część zwiedzania, smutne czasy nam odsłania

 

            ekspozycja Zbrodnia - Kara, to historia nie tak stara

 

            fotografie i gazety, pokazały nam niestety,

 

            jak to w czasach okupacji, cierpieli nasi rodacy

 

            a procesy powojenne, były często niewspółmierne.

 

            Muzealne, stare mury, dziś przyczyną do kultury,

 

            ale pamiętają czasy, gdy rządzili Austriacy

 

            a nazwa budowli brzmiała: więzienie św. Michała,

 

            gdy z podziemi wychodzimy, to jak dzieci się cieszymy

 

            i przez planty, już zielone idziemy w znajomą stronę,

 

            gdzie obiadek spożywamy i na krótko się żegnamy,

 

            bo nie długo stała sprawa - imieninowa zabawa.

 

          

 

            Wszyscy nasi seniorzy brali udział w uroczystościach nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego, relikwii św. Siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II w dniach 12 i 13 kwietnia 2013 roku. Wielu nas także brało udział w w całodobowym czuwaniu w kościele parafialnym. Wyczuwało się wśród naszych mieszkańców oddanie sprawie miłości bliźniego i może tą drogą będzie można się lepiej szanować i cenić. Załączamy zdjęcia pamiątkowe z tych uroczystości.  

 

            Niedługo po tym (17.04) odbyło się tradycyjne spotkanie integracyjne połączone z imieninami – popularnych w Polsce Kryś i Bożen : Łanoszkowej, Kaczorowej, Nawarowej, Gaworowej i nie tylko gdyż ucztowali też: Burlikowska, Ćwiklińska, Niemiec, Ślusarek i Fryderyk Gawor. Nie brakowało udekorowanych stołów w potrawy oraz wyroby cukiernicze, była lampka wina, kawa, herbata itp. Potem rozgrzaliśmy się przy muzyce w tańcach, wspomnieniach oraz przekazywanych programach wycieczki na Litwę. Atmosferę spotkania oddają załączone zdjęcia.

 

            Natmiast w dniu 18 kwietnia br licznie wzięliśmy udział w organizowanym przez DK w Dworze Czeczów wieczorze autorskim Elżbiety Orzechowskiej zatytułowanym “Róże południa” . Były pieśni i tańce bałkańskie, hiszpańskie. Gośmi specjalnymi byli : Desisława Christosowa – Gurgul; śpiew: Małgorzata Drzał. Było to bardzo udane przedsięwzięcie artystyczne.

 

            Na 21 kwietnia br radna z Bieżanowa - Anna Mroczek zaprosiła seniorów na ciekawą prelekcję dr Jerzego Friedigera – lekarza ze Szpitala Bonifratów w sprawie chorób odbytu i hemoroidów. Zainteresowanie i dyskusja były znaczące dla naszego środowiska. a poruszono wiele kwestii z zakresu objawów, proktologia – rozpoznanie i leczenie, pilnych badań, kolonoskopii, chorób bolesnych i niebolesnych, a także nowotworów. Zwrócono uwagę na leczenie hemoroidów: maściami, czopkami, odpowiednią dietą, nasiadówkami, leczeniem instrumentalnym, operacyjnym. Natomiast w przypadku nowotworów wyjaśniono sposoby takie jak: mrożenie, gumowe podwiązki, fotokoagulacja, obliteracja, śr. chemiczne, elektrokoagulacja, ultroid – hemoron. Wskazano na ciągle jeszcze niedostateczną odwagę pacjentów w pójściu do lekarza, aby % wyleczalności był taki jak w państwach zachodnich tj. 90 %. Zaliczyliśmy też w tym dniu część artystyczną, a mianowicie - Wiosenną Galę „Od piosenki do musicalu”, którą jak zawsze prowadził Bogdan Kalarus. Wystąpili uczniowie i absolwenci Szkoły Wokalno – Aktorskiej w Krakowie.

 

            Miesiąc kwiecień kończyliśmy (23.04) wysłuchaniem prelekcji dr Wiktora Stelmacha na temat - ziołolecznictwo – nadciśnienie tętnicze – plaga XXI wieku. Mimo nie dopisania frekwencji ocena prelekcji jest wysoka i wszystkie wskazania będą przekazywane naszym seniorom dla zainteresowania się tą problematyką.

 

                        Cały miesiąc (wtorki i czwartki) niektórzy seniorzy ćwiczyli fitness pod kierunkiem Danuty Król, a także uczestniczyli w zajęciach kursu komputerowego. Trwały również przygotowania chóru Bieżanowskich Trubadurek do występu dla Jubilatów obchodzących rocznice 50 i 25 – letniego pożycia małżeńskiego.

 

 

 

 

 

Zarząd Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Krakowie Bieżanowie Starym

 

 

 

    

    

    

    

 

 

 

MARZEC 2013

  

Marzec 2013 roku dał wiele satysfakcji naszym seniorom. Najważniejszym dniem był 20 marca w którym nagromadziło się tak wiele tematów, że można było się obawiać czy temu podołamy. I wszystko się udało, a mianowicie:

 

 

Sprawnie dokonano oceny mijającej kadencji Zarządu Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bieżanowie (lata 2008 – 2012), w czym zasługa pani prezes Lucyny Wąsik. Po jej sprawozdaniu jednogłośnie uchwalono absolutorium dla ustępującego Zarządu, po czym prowadząca zebranie koleżanka Bożena Gawor zarządziła wybory nowego Zarządu na następną kadencję w latach 2013 – 2017. Wybrano jednogłośnie Zarząd w składzie: przewodnicząca – Lucyna Wąsik, zastępca przewodniczącej – Krystyna Tuchowska, skarbnik – Leokadia Tam, sekretarz – Franciszka Burlikowska oraz członkowie – Karol Gawor, Jerzy Jamróz i Aleksandra Palka. Pani Lucyna Wąsik podziękowała ustępującym członkom Zarządu: Władysławie Kruszeckiej i Jolancie Paliś wręczając im zasłużone bukiety kwiatów. Na podkreślenie zasługuje fakt wzięcia udziału w zebraniu przedstawicieli Dzielnicowego Związku ERiI z Podgórza : Przewodniczącej Danuty Kleszowskiej i członkini Zarządu Barbary Kochanowskie, a także radnych dzielnicy XII – Barbary Leśniak i Elżbiety Matykiewicz.

 

 

Bieżanowskie Trubadurki przedstawiły koncert słowno – muzyczny wprowadzający nas w nastrój zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy, po czym o. Piotr Nyk (karmelita) poświęcił pokarmy i składaliśmy sobie wszyscy serdeczne życzenia świąteczne. Było bardzo sympatycznie i radośnie, jak co roku na organizowanym Wielkanocnym Jajeczku.

 

 

Zbieraliśmy zaliczki na wycieczkę do Wilna i Trok na Litwie w dniach 7 – 10 maja 2013 roku. Łącznie zgłosiło się 54 osoby, tyle ile liczy miejsc zamówiony autokar. Jeszcze takiego zainteresowania wycieczką nie notowaliśmy w naszym Kole/Klubie Seniora. Zachętą nie była tylko niski koszt wycieczki, ale chęć poznania dawnych okolic zrzeszonych w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a także założony program zwiedzania płn.wsch. Krańców Polski: kultury, zabytków itp.

 

 

Zdjęcia ze spotkania w dniu 20.03.2013 roku są znamienne i pokazują jak nasze środowisko umie się integrować, mimo swoich lat.

 

    

    

    

 

Ale nie tylko opisane wydarzenie, choć dominujące – było częścią naszego programu. Przy współpracy naszego Zarządu z Domem Kultury Dwór Czeczów uczestniczyliśmy w prezentacji sprzętu gospodarstwa domowego (garnki i pojemniki plastikowe) w dniu 6 marca br. Niektórzy z nas dokonali okazyjnego zakupu, co świadczy o zadowoleniu naszych seniorów. Natomiast w dniu 12 marca br wysłuchaliśmy wykładu z ziołolecznictwa pana Wiktora Stelmach, który w coraz większym stopniu wciąga nas w problematykę stosowania ziół i leków zioło pochodnych w codziennej terapii leczniczej. Bardzo interesujący był też wieczór autorski (15.03) Urszuli Edyty Mastek „Wołam do Ciebie z kryształowej kuli”, w którym zaprezentowano poezję, piosenki, na co złożyły się występy: wokal - Urszula Edyta Mastek, muzyka - fortepian, wokal - Małgorzata Mastek. 

 

Zarząd Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów

Kraków, 02.04.2013 rok w Krakowie Bieżanowie Starym

 

 

 

 

LUTY 2013

Z racji wcześniej przypadających w tym roku Świąt Wielkanocnych, miesiąc luty 2013 roku rozpoczęliśmy w Kole/Klubie Seniora mocnym akcentem, bowiem już 6 lutego br. zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne nazwane „Śledziówką”. Program uroczystości był bardzo okazały, gdyż otwierała go prelekcja znanej dziennikarki Bogny Wernichowskiej na temat „Renesansowe bale, uczty i romanse”. Bo też w dawnym Krakowie ucztowano i balowano radośnie i wesoło. Nikt z Krakowian nie żałował w karnawale na stroje, napoje i zabawy. Sławne i podziwiane były bale organizowane przez rodzinę Helclów, którzy byli fundatorami niejednej akcji dla niezamożnych, dlatego godzi się ich przypomnieć w tym miejscu. Zatem po takim wprowadzeniu i pobudzeniu nastrojów karnawałowych rozpoczęła się zasadnicza impreza. Najpierw „Bieżanowskie Trubadurki” wyśpiewały koncert pod batutą znanej już wszystkim mieszkańcom Bieżanowa – Barbary Leśniak, której zasługi dla rozwoju naszego zespołu są niepowtarzalne. A po koncercie były podawane tradycyjne potrawy przygotowane przez nasze koleżanki pod kierownictwem koleżanki Krysi Tuchowskiej, a więc był śledzik z sałatką, pączki (przed tłustym czwartkiem) i napoje. Nie obyło się - od jak to dawniej bywało – od muzyki płytowej i akordeonowej wygrywanej przez pana Kazika. Był też odpowiedni czas na omówienie naszych wycieczek na 2013 rok, a w szczególności zbliżającej się szybko wycieczki do Wilna (7 – 10.05.2013). Nasze spotkania mają to do siebie, że można na nich porozmawiać, wyżalić się i pośmiać, na co nie ma czasu i możliwości na co dzień. Jak zwykle zdjęcia potwierdzają ciepły nastrój na „Śledziówce”.

 

Nasze panie seniorki miały też udział w przygotowaniu części kulinarnej zorganizowanego przez DK Dwór Czeczów – wernisażu wystawy malarstwa „POSTkarnawał” Grzegorza Steca połączonego z koncertem kompozycji Jakuba Zieliny do obrazów Grzegorza Steca oraz pokazem multimedialnym. Ze względu na niepowtarzalny wymiar artystyczny wizji i słowa artystycznego warto było przyjść i zobaczyć pokazy.

 

Natomiast chyba najważniejszą pozycją programu miesiąca lutego 2013 roku był występ charytatywny „Bieżanowskich Trubadurek” w DK Podgórze przy ul. Sokolskiej na rzecz seniorów z tamtejszej okolicy z okazji Walentynek (14.02.2013). Występ doszedł do skutku na zaproszenie Dyrekcji DK i trwał godzinę, a składał się z dwóch części: wokalnej adaptowanych piosenek i teatrzyku dla dorosłych z tekstami specjalnie ułożonymi przez naszą koleżankę Danusię Tercjak. Słowo wstępne i konferansjerkę wygłaszała pani prezes Koła/Klubu Seniora – Lucyna Wąsik. Koncert się udał, o czym świadczył aplauz zebranej licznie publiczności oraz zaproszenie na następny występ dla naszego zespołu. Występ oprócz załączonych fotografii upamiętnia też wiersz napisany przez wspomnianą już Danusię z tej okazji pt. W naszym gronie Trubadurek. Warto pamiętać, że była to premiera zespołu „Bieżanowskie Trubadurki” jeśli idzie o występy na innych niż w Dworze Czeczów - scenach Krakowa.

 

 

 

Chyba mi przyznacie racje – są zabawne sytuacje

 

i na próbach i na scenie, gdy dajemy przedstawienie.

 

 

 

O na przykład: Ola B – e, rolą chcąc wykazać się,

 

bowiem rolą się przejęła, mocno kijem wywinęła

 

i tak Czesi przy grzmociła, że aż guza jej nabiła.

 

 

 

Innym razem w kuluarach, trochę spięta była wiara

 

naszej Prezes zależało, żeby wszystko się udało,

 

szczere chęci, bowiem miała o kropelkach pomyślała,

 

lecz tam w szatni ciasno było – BŻDĘK ! I szkło się wnet rozbiło,

 

pozostały nam kawały, które nas wyluzowały.

 

 

 

Frania koszyczek szykuje a tu kiełbasy brakuje,

 

więc Bożenka do Andrzejka: w Tobie jest nadzieja wszelka,

 

Andrzej także się przejmuje, wnet rekwizyt zakupuje.

 

 

 

Krysia już ściszonym głosem, ciągle mruczy coś pod nosem

 

i opieprza wszystkich wkoło, mimo tego jest wesoło,

 

jeszcze trochę czasu mamy, w mundurki się przebieramy,

 

Jeszcze Basi odliczanie – która z nas za którą stanie.

 

 

 

No cóż, małe wpadki były, lecz całości nie szkodziły,

 

były bisy, gromkie brawa, więc udana cała sprawa.

 

 

 

Pierwsze koty już za płoty i znów trzeba do roboty,

 

w maju czeka nas ognisko i musi się udać wszystko !

 

Jest więc trochę prób przed nami, chyba winkiem zakrapianych.

 

Bo, gdy winko nas rozgrzewa, to się wtedy lepiej śpiewa.

 

 

 

Sporym zainteresowaniem cieszyła się wyprawa seniorów naszego Klubu do kina Sfinks w Nowej Hucie na film komediowy NIETYKALNI (21 i 27.02.2013), który obejrzało bezpłatnie aż 25 osób. Komedia była fantastyczna i warto dodać, że oglądaliśmy ją dzięki inicjatywie naszego Zarządu wspólnie z Fundacją „DOM”. „Nietykalni” - zdobywca Cezara w kategorii najlepszy aktor. Film w reżyserii Oliviera Nakache i Erica Toledano. Film który nas i na pewno miliony osób rozbawił szczególnie. Ta historia zdarzyła się naprawdę. Sparaliżowany na skutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni, która czyni ich...nietykalnymi.

 

Na koniec miesiąca uczestniczyliśmy w wieczorze autorskim Bogusława Nowalińskiego „Jak w kalejdoskopie”, z oprawą muzyczną – oczywiście Barbary Leśniak (22.02.2013).

 

     

    

      

    

 

Zarząd Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów

 Kraków, 03.03.2013 rok w Krakowie Bieżanowie Starym

 

 

 

 

 

 STYCZEŃ 2013

 Nowy rok 2013 zaczęliśmy w Kole/Klubie Seniora mocną dawką kultury i rozrywki. W dniu 11 stycznia 2013 roku uczestniczyliśmy w otwarciu przez DK Dwór Czeczów – wernisażu malarstwa Edwarda Witka „Bieżanów znany i nieznany”. Podczas wernisażu zorganizowano imprezę muzyczną w ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wystąpiły zespoły w różnych gatunkach muzycznych: folku, rocka czy funka. W tegorocznej zbiórce funduszy inicjowanej przez Jurka Owsiaka tym razem gromadzono środki pieniężne na ratowanie chorych dzieci oraz pomoc seniorom (po raz pierwszy w Historii WOŚP). Zbiórką zajęli się harcerze z Hufca ZHP Podgórze. Słuchaliśmy zespołów: Oversaturate, Human Bazooka, Gravity Adrian Szupke z zespołem, Capivara i Żmij. W koncercie zaśpiewały nasze Bieżanowskie Trubadurki przy akompaniamencie Barbary Leśniak dając pokaz sporego obycia scenicznego i porywając tym sposobem nawet młodzież zgromadzoną na koncercie, otrzymując przy tym zasłużone brawa. Zadowolona była młodzież bo wysłuchała koncertu i zebrała datki, ale cieszył się tez autor wystawy - Edward Witek – wzruszony bogatym repertuarem towarzyszącym wernisażowi.

 

Dwa dni później (13.01) wysłuchaliśmy koncertu zespołu „Amber Quartet” w składzie: Elżbieta Pogoda, Barbara Mglej (skrzypce), Magdalena Chmielowiec (altówka) oraz Katarzyna Cichoń (wiolonczela).

 

Natomiast w dniu 23 stycznia 2013 roku odbyło się tradycyjne spotkanie integracyjne połączone z imieninami w Klubie Seniora, uświetnione jak zwykle koncertem życzeń składanych każdemu solenizantowi. W tym dniu imieniny obchodzili: Danusia i Jurek Jamrozowie, Gienia i Ola Wójcikowie, Miecia Bychowska, Ole Palka i Zalewska, Danusia Tercjak, Basie Leśniak i Mazurek oraz Lodzia Tam. Przed rozpoczęciem koncertu życzeń, pani prezes Lucyna Wąsik poprosiła o uczczenie minutą ciszy śmierci mamy Jarosława Kaczyńskiego – Jadwigi oraz mamy naszej koleżanki Małgosi Tureckiej. Zaapelowała do zebranych o wpłacanie 1 % podatku na rzecz chorego Szymonka Włosika – wnuczka naszych seniorów Wandzi i Ludwika Jakubców, chorego na autyzm. Podkreśliła, że w styczniu udało się sprowadzić z Warszawy bezpłatnie uzyskane od jednego z większych banków – 8 zestawów komputerowych (umowa darowizny z 28.12.2012 roku) oraz przekazać najbardziej potrzebującym członkom. Bezpłatnego przewiezienia podjęła się firma kurierską TNT pana Krzysztofa Dyngosza, któremu podziękowała bardzo gorąco. Za chęć pomocy słowa podzięki złożyła też pp. Jamrozom i Gaworom. W drugiej części wystąpienia pani prezes przedstawiła sprawozdanie z realizacji programu Koła/Klubu Seniora za 2012 rok, który okazał się bardzo udany i bogaty w wydarzenia. W szczególności plan wycieczek został wykonany w bardzo korzystnych cenach, zwłaszcza dla naszych członków. Byliśmy we Lwowie, Sandomierzu i w Pieninach na spływie Dunajcem (autokarowe) oraz w Krakowie w: muzeum bpa Ciołka, w Nowej Hucie i w Mogile (oo. Cystersi) oraz na Wawelu.

 

Po tej relacji rozpoczęła się część rozrywkowa, były życzenia imieninowe i piosenki dla każdego solenizanta, potem poczęstunek i lampka wina, podarunki, a całość kończyliśmy zabawą karnawałową. Załączone zdjęcia ilustrują doskonałą atmosferę jaka panowała na naszym spotkaniu.

 

Nadmienić trzeba, że ruszyliśmy z programem wycieczek na bieżący rok. Zbieraliśmy wpisy chętnych na organizowaną wycieczkę do Wilna w dniach 7 – 10 maja 2013 roku. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, bo też staramy się organizować wyjazdy najtańszym kosztem, pozyskując sponsorów i negocjując tańsze wstępy, przewodników, zakwaterowania i transport.

 

Miesiąc styczeń br kończyliśmy dzięki pomocy DK Dwór Czeczów dwoma imprezami: w dniu 25 stycznia uczestniczyliśmy w wieczorze zatytułowanym „Zimowe pejzaże” (już XXVII). Gościem specjalnym był Robert Marcinkowski – słowo i muzyka, a prowadziła jak zawsze Elżbieta Orzechowska. Potem był koncert kolędowy oktetu „Oktofonika” w składzie: Karolina Michalik, Monika Tomczyk, Maria Komenda, Maciej Koczur, Mateusz Gołuch, Michał Jędroś, Krzysztof Jaworowski.

 

W dniu 28 stycznia br. wysłuchaliśmy interesującej prelekcji połączonej z filmem n.t. stosowania metody leczenia dr Nikolaja Liapko z Ukrainy (opatentowanej), która jest połączeniem akupunktury dalekowschodniej z nowoczesną techniką aplikatorów wieloigłowych (maty, wałki i pasy rehabilitacyjne). Po 6 lutym br. firma Aplimedica - w przypadku zainteresowania się Bieżanowian – zobowiązała się prowadzić dwa razy w tygodniu (poniedziałek i piątek) zabiegi w atrakcyjnej, promocyjnej cenie. Liczymy na spore zainteresowanie ćwiczeniami rehabilitacyjnymi osób cierpiących na schorzenia: kręgosłupa, stawów, kręgów szyjnych, odleżyn, mózgowego porażenia dziecięcego, przewodu pokarmowego, układu sercowo – naczyniowego itp. W załączeniu fotografie ze spotkania. A takich jest wśród nas wielu.

 

Natomiast w dniu 27 stycznia br. byliśmy w domu parafialnym Edenie na wieczorze zorganizowanym przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z okazji 150 – lecia wybuchu Powstania Styczniowego, w którym wysłuchaliśmy prelekcji historyka oraz wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.

 

     

    

    

 

 

 

Zarząd Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów

 

Kraków, 31.01.2013 rok w Krakowie Bieżanowie Starym

 

 

 

 

 

GRUDZIEŃ 2012

 

W kończącym 2012 rok miesiącu grudniu w naszym Kole/Klubie Seniora działo się bardzo wiele. Przede wszystkim w dniu 12 grudnia 2012 roku odbył się świetnie zorganizowany Opłatek Wigilijny na który przybyli zaproszeni goście: ks. proboszcz B. Markiewicz, radna m. Krakowa A. Mroczek, radne dzielnicy XII Krakowa B. Leśniak i E. Matykiewicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Bieżanowa Z. Szewczyk. Na uroczystość, z różnych przyczyn nie mogli przybyć nasi sponsorzy, ale i tak wspominano z dużym szacunkiem o ich wkładzie w sukcesy odnoszone przez nasze środowisko w mijającym roku.

Uroczystości naszej nadano szczególny charakter z uwagi na atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2013. Atmosferę podniósł koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Bieżanowskie Trubadurki, który doborem pieśni oraz poziomem zachwycił wszystkich obecnych na sali. Był to zarazem pierwszy koncert zespołu w nowo sfinansowanych kostiumach specjalnie wyszytych dla 16 osób/członków zespołu na ten koncert. Udało się też wystroić panie w biżuterię co spowodowało jeszcze większe zainteresowanie przybyłych seniorów i gości. Po 2 występie Trubadurek ks. proboszcz modlił się i poświęcił opłatki, wygłosił kilka ciepłych słów, co dało kapitalny efekt do składania sobie wzajemnych życzeń świątecznych i noworocznych. O zadowoleniu i wzajemnej życzliwości niech świadczą dołączone do sprawozdania fotografie z tej pięknej uroczystości. Był także suto zastawiony stół wigilijny, bo tak każe polska tradycja i na nasze warunki niczego nie brakowało w czym zasługa Zarządu Koła/Klubu Seniora.

Ważnymi wydarzeniami w grudniu 2012 roku były sfinalizowanie dwóch wydawnictw zainicjowanych przez Zarząd Koła/Klubu Seniora z okazji Jubileuszu 800 – lecia Bieżanowa, a mianowicie Tomika wierszy na który składają się poezje naszych seniorek Danusi Tercjak i Lodzi Tam oraz Śpiewnik pieśni patriotycznych, kolęd i piosenek biesiadnych. Udało nam się namówić panią profesor UJ Marię Madejową do recenzowania tych wydawnictw, co niewątpliwie podniesie ich rangę i znaczenie dla Bieżanowa. Z kolei 28 grudnia 2012 roku prezes Koła/Klubu Seniora Lucyna Wąsik podpisała umowę darowizny z z jednym z banków w Warszawie, przez co otrzymaliśmy 8 zestawów komputerowych dla naszych potrzebujących. Przy przyznawaniu ich będziemy się kierowali 3 kryteriami: posiadanie ukończonego kursu komputerowego, staż w Kole oraz wysokość świadczeń emerytalnych. Słowem byliśmy aktywni i tacy chcemy być w zbliżającym się Nowym Roku.

Kończąc relację z naszych działań w grudniu 2012 roku, chcemy jeszcze raz wszystkim naszym seniorom, przyjaciołom i sponsorom złożyć serdeczne podziękowania za uznanie postępu w rozwoju działalności integracyjnej do czego się zobowiązaliśmy oraz chcemy życzyć sobie dalszej pamięci o naszym środowisku może uboższym materialnie, ale za to bogatym duchowo. Niech Nowy Rok przyniesie nam jeszcze lepsze wspomnienia i doprowadzi do pięknego zakończenia Jubileuszu 800 – lecia Bieżanowa, w którym chcemy się pokazać z jak najlepszej strony.

Przypominamy, że już 23 stycznia 2013 roku spotykamy się jak zwykle na uroczystości imieninowej naszych seniorów, którą poprzedzi specjalnie przygotowany przez nasze Trubadurki koncert.

 

    

    

 

Zarząd Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów

Kraków, 03.01.2013 rok w Krakowie Bieżanowie Starym

 

 

 

 

 

LISTOPAD 2012

 

Program listopada 2012 roku nasze Koło/Klub Seniora rozpoczęło od wzięcia udziału (licznego) w prelekcji zorganizowanej przez kierownictwo DK w Dworze Czeczów (07.11) oraz przy spopularyzowaniu jej przez nasz Zarząd – pani redaktor Wernichowskiej, a zatytułowanej „Szlakiem Mickiewicza i Orzeszkowej”, Prelekcję wzbogaciły filmy prezentujące zabytki i krajobrazy znad Niemna – ziemi naszego największego wieszcza.

 

Natomiast w dniu 11 listopada br. uczestniczyliśmy w patriotycznym programie (całodniowy) z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Do południa była to część religijna w kościele parafialnym połączona z występem młodzieży licealnej, potem pochód pod pomnik w Bieżanowie i składanie wieńców, a popołudniu koncert pieśni patriotycznych i polskiej muzyki klasycznej. Jednym z punktów programu było otwarcie stałej ekspozycji poświęconej historii Bieżanowa przygotowanej w ramach obchodów jego 800 – lecia oraz nagradzanie medalami 800 – lecia, wśród których znaleźli się też nasi seniorzy. Kilka zdjęć z tej uroczystości potwierdza nasz aktywny udział.

 

Koniec listopada br. to przede wszystkim była rozrywka. W dniu 21 listopada 2012 roku bawiliśmy się na specjalnie przygotowanym programie z okazji Andrzejek. Był występ naszego teatrzyku pt. Bajki dla dorosłych, a potem tradycyjny koncert imieninowy zespołu wokalnego, prezenty, poczęstunek i zabawa, co się zowie. W tym dniu imieniny obchodzili: Cecylie Kuliś, Leja i Wójtowicz, Teresa i Władysław Wójcikowie, Jadzia Świerczyńska, Karol Gawor oraz Andrzej Wąsik, Entuzjazm seniorów można zauważyć na załączonych fotografiach, choćby w tańcach na wesoło Natomiast 28 listopada br. zwiedziliśmy zamek na Wawelu, w bardzo licznym gronie (41 osób), gdzie zwiedziliśmy: skarbiec, zbrojownię, damę z gronostajem oraz Wawel zaginiony. Mieliśmy narrację świetnie prowadzoną przez dwóch przewodników wawelskich, którzy zachwycili wiedzą i kompetencją. Nie zabrakło też posiłku, który zaserwował nam Zarząd „U Endziora” na placu Nowym, na Kazimierzu. Mamy też zbiorowe zdjęcia z tejże wycieczki. Tak kończyliśmy bogaty program jesienny w naszym Klubie Seniora. W międzyczasie uczestniczyliśmy w dwóch programach organizowanych przy wsparciu bardzo aktywnego w tym miesiącu DK, a mianowicie: w dniu 13.11 – w prelekcji Wiktora Stelmacha „Ziołolecznictwo: Biznes czy zdrowie ?”; w ramach rozpoczętego w poprzednim miesiącu cyklu wykładów oraz w dniu 30.11 – w XXVII już wieczorze artystycznym z cyklu „Filiżanka z poezją” – prowadzonym jak zwykle przez Elżbietę Orzechowską.

 

W grudniu czeka nas OPŁATEK (12.12) i spotkanie z zaproszonymi gośćmi, którzy o nas pamiętają i zawsze służą dobrym słowem i wsparciem finansowym, dla uznania ich społecznego zrozumienia sytuacji seniorów.

 

Potem będziemy mieli przerwę, która trwać będzie do stycznia 2013 roku.

 

Dlatego już dziś Zarząd Koła/Klubu Seniora składa wszystkim czytelnikom strony internetowej, kierownictwu DK w Dworze Czeczów, naszym sponsorom, radnym, seniorom i sympatykom najszczersze życzenia urokliwych Świąt Bożego Narodzenia oraz Do SIEGO ROKU. Aby Nowo Narodzony wszystkim darzył i uszczęśliwiał w zdrowiu i pomyślności, niechby na stole wigilijnym niczego nie zabrakło, także wyczekiwanej Gwiazdki.

 

To wszystko co robimy w naszym środowisku bieżanowskim jest zasługą pracowitego Zarządu Koła/Klubu Seniora, któremu należą się szczególne podziękowania i słowa uznania.

 

     

   

    

   

Zarząd Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów

 

Kraków, 02.12.2012 rok w Krakowie Bieżanowie Starym

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie Października 2012

 

W październiku 2012 roku dominowała rozrywka, jakby na powitanie smutnej jesieni. Co prawda początek nie w pełni był udany, gdyż na zaplanowane spotkanie (11.10) nie mogła przybyć pani psycholog, ale i tak wolny czas wypełniliśmy dyskusją oraz omówieniem zbliżających się imprez. Zarząd Koła/Klubu Emerytów zapowiedział także przyszłoroczną wycieczkę (4 dni) do Wilna – na wskroś patriotyczną. Na spotkaniu była wyjątkowo dobra frekwencja. Następnie warto podać, że część naszych członków brała udział w spotkaniach organizowanych w ramach obchodów 800 – lecia Bieżanowa: w dniu 15.10 br. w sejmiku oświaty z udziałem przedstawicieli kuratorium, samorządów, radnych i grona pedagogicznego. W czasie spotkania wręczone zostały pamiątkowe odznaczenia 800 – lecia Bieżanowa, natomiast w dniu 25.10 br. uczestniczyła w posiedzeniu programowym komitetu obchodów, głównie ukierunkowanym na uatrakcyjnienie Narodowego Święta Niepodległości (11.11.2012). Potem skromnie, ale zaznaczyliśmy swoją obecność w prelekcji „Ziołolecznictwo: Urlop niezbędny dla zdrowia”, którą przegotował i prowadził jak zwykle pan Wiktor Stelmach (16.10). Bardzo udany był też koncert (21.10) w ramach festiwalu Sfogato 2012, w którym dla odmiany wzięliśmy liczny udział. Wszystkim nam się bardzo podobał. Dla udokumentowania zdarzenia podajemy, iż uczczono w ten sposób „100. rocznicę śmierci Józefa Wieniawskiego, 140 rocznicę śmierci Stanisława Moniuszki oraz 130 rocznicę urodzin i 75 rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego”. Wystąpili: Sylwia Olszyńska – sopran, O. Tomasz Jarosz CSSR – baryton oraz Marek Polański – skrzypce. Zdumiewało piękno polskiej muzyki smyczkowej oraz śpiew solistów.

W ramach kontynuacji naszych zainteresowań teatralnych uczestniczyliśmy w dwóch spektaklach: 22.10 – w teatrze Bagatela na sztuce teatru warszawskiego pt. Kallas. Niezwykły spektakl inspirowany życiem prawdziwych gwiazd polskiej sceny estradowej – Violetty Villas i Kaliny Jędrusik. Wzruszająca, szczera, momentami bardzo zabawna opowieść o niezwykłych kobietach uważanych za symbol sexu w Polsce lat 60 i 70. Spektakl ten to popis kunsztu aktorskiego Ewy Kasprzyk i Joanny Kurowskiej. Z kolei 29.10 br. byliśmy w teatrze im. Słowackiego na spektaklu pt. Czarnoksiężnik w krainie Oz. Szliśmy wszyscy do teatru dla niego samego – pięknie odrestaurowanego, zabytkowego i lśniącego bogactwem teatru, dla niektórych był to powrót sentymentalny, dla niektórych może pierwszy pobyt, ale każdy był zachwycony. I chociaż zdawaliśmy sobie sprawę, że sztuka ukierunkowana jest na dzieci i młodzież, to nie nudziliśmy się odnajdując w pewnym sensie cząstkę własnego dzieciństwa. Dodajmy więc, że jest to adaptacja teatralna Jarosława Kiliana z muzyką słynnego muzyka i wokalisty Grzegorza Turnaua. Jest to opowieść o niezwykłych przygodach Dorotki i jej przyjaciół w tajemniczej krainie Oz.

Niemalże historyczną datą dla naszych seniorów była środa – 24 października 2012 roku. W tym dniu oprócz zaplanowanych imienin wzięliśmy udział w kapitalnym koncercie naszego zespołu wokalno – muzycznego przygotowanym specjalnie z okazji 34 rocznicy pontyfikatu papieża Jana Pawła II, uświetnionym wystawą ikon z prywatnej kolekcji państwa Bożeny i Karola Gaworów. Oprócz narracji rozbrzmiewały w Dworze Czeczów pieśni które nasz rodak tak chętnie słuchał : Barka, Czarna Madonna. Nie jednemu łza się zakręciła, bo było przejmująco. Podziękowania należą się autorom – to są nasi członkowie Koła, kierownictwu DK za zorganizowanie wystawy i udostępnienie sali przez cały miesiąc październik, zespołowi Bieżanowskie Trubadurki oraz przybyłym gościom. W sali wyłożona została księga pamiątkowa do której można było wpisać swoje uwagi o wystawie, uroczystości pontyfikalnej itp. Szkoda, że spoza naszego Koła udział w tej uroczystości, połączonej z upamiętnieniem rocznicy 800 – lecia Bieżanowa – wzięło udział zaledwie kilka osób. Nie mniej jednak trzeba powiedzieć, że nasze Koło/Klub Seniora wnieśliśmy cegiełkę do obchodów jubileuszowych 800 – lecia Bieżanowa, nie obciążając budżetu żadnymi kosztami. Z uroczystości posiadamy zdjęcia, które warto zobaczyć. Po tej uroczystości noszącej cechy powagi i zadumy przeszliśmy do sali głównej, gdzie bawiliśmy się z okazji imienin naszych seniorów: Irenki Bizońskiej, Jadzi Baran, Jarosz i Wandas, Ani Szczepaniak, Sabiny i Edwarda Siomów oraz naszego ojca karmelity Piotra Nyka. Nie żałowano potraw, napojów i ciasta. Były prezenty dla solenizantów. Osobne podziękowania należą się zespołowi Bieżanowskie Trubadurki , który przygotował życzenia i piosenki na imieniny – wszystko autorstwa naszej koleżanki Lodzi Tam. A potem była zabawa i rozmowy, których w innych okolicznościach by nie było. Pozytywne reakcje widoczne są na zdjęciach.

 

Zarząd Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów

Kraków, 02.11.2012 rok w Krakowie Bieżanowie Starym

 

   

  

  

 

Additional information